Blog

Kontrole sanepidu z pomocą firmy sprzatającej

Kontrole sanepidu z pomocą firmy sprzatającej

Sprzątanie  zakładów i jednostek użyteczności publicznej podlega częstym kontrolom, które przeprowadzają Państwowe Inspekcje Sanitarne. Kontrole sanepidu zawsze budzą strach. Urzędnicy bardzo szczegółowo sprawdzają czystość oraz dokładne przestrzeganie wszystkich obowiązujących w danym miejscu procedur.

Często drobne niedociągnięcia kończą się wysoką karą. Co zrobić, aby kontrola sanepidu przeszła bezproblemowo i bez sankcji prawnych? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy sprzątającej, która doskonale wie, na co zwrócić uwagę, jakich środków użyć, zna procedury związane z dbałością o higienę w danym miejscu. 

Firma sprzątająca - usługi na najwyższym poziomie

Sprzątanie firm, jednostek samorządowych czy placówek edukacyjnych opiera się na szczegółowych procedurach, które dokładnie opisują, co trzeba uwzględnić w codziennym dbaniu o porządek. Z reguły są to dość skomplikowane informacje, które wymagają odpowiedniej wiedzy na temat środków do czyszczenia, odpowiedniego sprzętu czy opisu danej czynności. Firmy często zatrudniają osoby do sprzątania, które nie zawsze posiadają odpowiednią wiedzą i kwalifikacje. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanej firmy sprzątającej, która na co dzień zajmuje się sprzątaniem biur, przedszkoli czy żłobków.

Firma sprzątająca posiada bogate wyposażanie oraz profesjonalny sprzęt, dzięki któremu może spełnić wymogi sanepidu. Profesjonalne firmy korzystają z maszyn czyszczących, myjek, parownic, zamiatarek i profesjonalnych odkurzaczy, mają profesjonalne, certyfikowane środki czystości. 

Zakres usług firmy sprzątającej

Firmy sprzątające doskonale wiedzą, na co zwracają uwagę inspektorzy. W trakcie sprzątanie dużą uwagę poświęcają na:

 • odkurzanie dywanów
 • dokładne mycie podłóg
 • mycie okien, parapetów i framug
 • mycie biurek, krzeseł, stołów
 • mycie klamek, balustrad, schodów
 • mycie i dezynfekcja łazienek (umywalek, sanitariatów, ścian itp.)
 • mycie kuchni (ścian, wyposażenia, lodówek, zamrażarek itp.)
 • mycie i sprzątanie pomieszczeń gospodarczych

Skorzystanie z pomocy firmy sprzątającej jest bardzo przydatne. Firma ma odpowiednią wiedzę na temat aktualnych przepisów i pomoże przygotować jednostkę do kontroli Sanepidu. Dzięki temu kontrola nie wykaże uchybień, a ich dyrekcja nie poniesie ewentualnych kar. Firma sprzątająca wskaże również, jakie środki czystości i akcesoria higieniczne powinny być do dyspozycji pracowników na danym stanowisku pracy.

Kontrola czystości w szkole, przedszkolu, domu seniora, zakładzie produkcyjnym

Przedszkola, domy opieki czy szkoły to miejsca, gdzie higiena jest podstawą prawidłowego funkcjonowania. W takich placówkach przebywają osoby, które wymagają dużej opieki, osoby starsze i dzieci, które często przesiadują na podłodze, śpią, spożywają posiłki. Muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, które nie narażą ich na choroby wywołane nieodpowiednią higieną. Podstawową funkcją jednostek oświatowych lub opiekuńczych jest zapewnienie ich podopiecznym bezpieczeństwa, a czystość jest jednym z jego elementów. Jeżeli inspektorzy w trakcie kontroli wykryją nieprawidłowości, mają prawo nałożyć kary finansowe, a w najgorszym wypadku nakazać zamknięcie placówki. Wszystkie zalecenie wpisywane są do książki kontroli sanitarnej, która każda placówka lub zakład produkcyjny ma obowiązek posiadać. 

Zakres kontroli placówek edukacyjnych i opiekuńczych

Placówki edukacyjne podlegają kontroli najczęściej dwa razy w roku. W trakcie kontroli, o której dyrekcja zostaje wcześniej poinformowana, inspektor sprawdza następujące elementy:

 • kuchnia - jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ w kuchni przygotowywane są posiłki dla podopiecznych. Inspektorzy sprawdzają czystość w samym pomieszczeniu, stan elementów wyposażenia oraz czystość i przestrzeganie procedur przez pracowników kuchni. Każdy z pracowników musi posiadać aktualne badania saniepidowskie oraz pracownicze książeczki do celów sanitarno – epidemiologiczne.
 • sanitariaty - łazienki toalety to kolejne bardzo ważne pomieszczenia, które podlegają szczegółowej kontroli. Inspektorzy sprawdzają czystość pomieszczeń i wyposażenia, dostępność środków czystości, mydła i papieru toaletowego. Kontroli podlegają również środki, jakimi czyszczone są pomieszczenia. 
 • pomieszczenia, w których przebywają podopieczni - urzędnicy sprawdzają stan sal, holi i korytarzy. Kontroli podlega nie tylko czystość, ale również stan techniczny okien, ścian, sufitów, wentylacji, grzejników, drzwi itp. Ważny jest stan ogrodzeń i terenu wokół placówki.

Dlaczego wybrać firmę sprzątającą?

Podstawą działalności firmy sprzątającej są jej pracownicy. Oczywiście sprzęt i stosowane środki są bardzo ważne, ale to pracownicy muszą je prawidłowo stosować. Renomowane firmy świadczące usługi sprzątania dbają, aby ich personel był odpowiednio przeszkolony. Pracownicy posiadają wiedzę na temat  sprzątania i dezynfekcji oraz zakresu wiedzy o źródłach zakażeń i  drogach ich przenoszenia. Dzięki temu potrafią zadbać o bezpieczeństwo dzieci czy osób przebywających w domach opieki lub placówkach opiekuńczych. Pracują na podstawie wymaganych planów mycia, higieny i dezynfekcji, co ogranicza powstania źródła zakażenia. Firmy sprzątające dbają nie tylko o czystość wewnątrz budynków, sprzątają również elewacje, myją okna (również na wysokości), dbają o czystość ogrodu lub placów zabaw. Ważne, tylko aby wybrać firmę, która świadczy usługi na wysokim poziomie, terminowo i z gwarancją bezpieczeństwa.

Z bloga