Blog

Czy pracownik biurowy może odmówić sprzątania w firmie?

Czy pracownik biurowy może odmówić sprzątania w firmie?

Znajdź usługi sprzątające, dzięki którym nie będziesz już się musiał sam troszczyć o porządek w swojej firmie. Pamiętaj o tym, że czysta przestrzeń biurowa to podstawa, nie tylko dla klientów, ale również dla pracujących tam osób. Sam jesteś pracownikiem biurowym? Zastanawiasz się, czy masz obowiązek sprzątania całego biura i czy pracodawca może od Ciebie tego wymagać?

A może zatrudniasz pracowników biurowych i nie wiesz, czy sprzątanie biura powinno wchodzić w skład ich kompetencji? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy pracownik biurowy powinien sprzątać, jeśli zostanie o to poproszony przez swojego przełożonego.

Uwarunkowania prawne

Przepisy w kwestii obowiązków pracowniczych wobec pracodawcy są dosyć zawiłe. Wydawałoby się z jednej strony, że z samym zawarciem stosunku pracy wiąże się obowiązek wykonywania poleceń ze strony przełożonych. Oczywiście tylko wtedy, gdy odpowiadają one wykonywanej przez nas pracy i są zgodne z naszą umową o pracę. Tym samym rodzaj wykonywanych przez nas zadań pracowniczych został określony już w umowie pomiędzy danym pracownikiem, a jego pracodawcą. W związku z tym przełożony nie może nagle, w trybie polecenia służbowego przydzielić pracownikowi innych obowiązków pracowniczych. Jednakże w kodeksie przewidziano sytuację, kiedy pracodawcy przysługują kompetencje do wydawania tego rodzaju poleceń. Chodzi przede wszystkim o czas przestoju, w którym tymczasowo wykonywanie przez pracownika dodatkowych obowiązków jest niezbędne dla dobra firmy.

Czas przestoju, czyli co zrobić w momencie, gdy tymczasowo w firmie zabraknie jakiegoś pracownika?

W wypadku zaistnienia takiej sytuacji pracodawca może skierować podwładnego do wykonywania innej pracy, bez zmian w jego umowie, gdy:

  • dotyczy to uzasadnionej potrzeby firmy,
  • termin, w którym pracownik ma wykonywać inne obowiązki nie przekracza 3 miesięcy w całym roku kalendarzowym,
  • powierzone zadania pracownicze odpowiadają kwalifikacjom danej osoby,
  • pracownik nadal otrzymuje dotychczasowe wynagrodzenie.

Przy czym należy podkreślić, że wszystkie te przesłanki muszą występować łącznie. Jeśli zaś brakuje jakiejkolwiek z nich, to znaczy, że okresowe powierzenie pracownikowi innej pracy stanowiło naruszenie przepisów prawa pracy. Dodatkowo w związku ze spełnianiem wymogu odnośnie kwalifikacji pracowniczych - umiejętności danego pracownika muszą choć częściowo odpowiadać jego obowiązkom. To znaczy, że nie mogą być one, ani za niskie, ani za wysokie w odniesieniu do jego kwalifikacji. Zostało to potwierdzone przez Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lutego 1998 roku.

Czy pracownik biurowy może odmówić sprzątania w firmie?

Zakładając, że zadaniem pracownika biurowego nie jest tylko parzenie kawy trzeba przyjąć, że sprzątanie jest zajęciem poniżej jego kwalifikacji. Co za tym idzie, pracownik biurowy nie ma obowiązku sprzątania, jeśli nie wynika to z zapisów w jego umowie. W takim razie, w jaki sposób problem sprzątania w firmie powinien rozwiązać pracodawca? Otóż, powinien on przede wszystkim zatrudnić dobrą, solidną i niezawodną firmę sprzątającą.

Jakie usługi sprzątające Warszawa wynająć?

Jedną z firm, świadczących swoje usługi na terenie Warszawy i okolic jest firma MultiRes. Jej pracownicy zajmują się praktycznie wszystkim, co jest związane z czystością. Do ich obowiązków należy odkurzanie dywanów, porządkowanie pomieszczeń socjalnych, a nawet pranie. Każdą usługę dobierają i oferują zgodnie z oczekiwaniami swoich Klienta, dopasowując się do ich zapotrzebowań. Kompleksowo posprzątają wszystkie pomieszczenia w Twojej firmie. Jej pracownicy umyją i posprzątają podłogi, okna, parapety, meble biurowe, pomieszczenia sanitarne, łazienki i kuchnię. Firma daje Ci 100% gwarancję czystości i niezawodności. Zatem, niech każdy wykonuje to, co należy do jego obowiązków. Pamiętaj też, że biura Twojej firmy to Twoja wizytówka – zadbaj o ich czystość, aby stale przyciągały nowych klientów.

Jak wygląda współpraca z firmą sprzątającą?

Poszukując, jak najlepszej usługi sprzątającej Warszawa powinniśmy najpierw określić dokładnie, czego potrzebujemy. Umowa z konkretną firmą sprzątającą może obejmować między innymi:

  • posprzątanie na co dzień;
  • sprzątanie raz lub kilka razy w tygodniu;
  • okazjonalne sprzątanie (np. po przeprowadzeniu jakiś remontów lub napraw).

Usługa firmy MultiRes jest szczególnie kierowana do właścicieli biur, aby "zdjąć im z głowy" ciężar utrzymywania porządku w firmie. Zadbają o czystość, ład i harmonię Twojego biura z należytą starannością. Przekonaj się sam i skorzystaj z ich usług już dziś!

Z bloga